Genel

Ev Tasarımında MDF Nasıl Kullanılmalı?

aw00088 2

Ev tasarımında MDF kullanımı şık ve işlevsel yaşam alanları oluşturmanız için yardımcı oluyor. Günümüzde pek çok MDF aksesuar bulunuyor ve bunlar sayesinde yaşam alanlarınızı çok özel hale getirmeniz de kolay hale geliyor.

Başlıklar

MDF Nedir?

MDF tanımı itibariyle sertliği farklı olmayan ağaç parçalarından üretilen ahşap malzemedir. Parçalanmış olan ahşap life dönüştürülür ve ortaya çıkan maddenin yüksek ısıda işlem görmesi ile sıkıştırma meydana gelir. Sonrasında ise yapıştırıcı ile kalıplar haline getirilir. Levha plakalar şeklinde üretilmekte olan MDF kullanım alanına uygun olması bakımından farklı kalınlıklarda da üretilebilir. Bu bakımdan mobilya üretiminde istenen tasarımı yapmak çok kolaydır. Üretilmiş plakalar sonrasında CNC makineleri ile birlikte mobilyanın tasarımına uygun olacak şekilde kesilmektedir. Bu sayede birleştirme için de uygun hale getirilmiş olur. CNC makineleri bilgisayar ortamında gerçekleştirilmekte olan çizim sayesinde istenen şekilde MDF üretebilmektedir. Böylece özellikle MDF aksesuarlar da estetik beğenileri karşılayacak şekilde hazırlanır.

MDF Nasıl Üretilir?

MDF üretimi için sert veya yumuşak yapıda olan ağaçlar tercih edilebilmektedir. Bu ağaçların karışımından çeşitli işlemlerden geçme sonrasında elde edilen odun parçaları yoğun buhar ısısı ile özel bıçaklar ile liflere ayrılır. Sonrasında liflerin birbirine tutunması için özel yapıştırıcı ve sertleştiriciler karıştırılmaktadır. Karışım, özellikle sıcak hava ile istenilmekte olan rutubet değerine kadar kurutulmaktadır. Kurutulmuş olan lifler ise homojen şekilde istenen ürünün özelliğine bağlı olacak şekilde serilmektedir.

İşlem sonrasında ilk presleme işlemiyle kabaca hatları verilmiş olan levha, ikinci presleme ile uygun olan sıcaklık ve basınca tabi tutularak lifler birbirine iyi şekilde yapışır. Son aşamada ise presten çıkarılan levhalar soğumaya bırakılmaktadır. Belirlenmiş olan soğuma süresinin tamamlanması sonrasında istenilen kalınlığa ve pürüzsüz yüzeye de sahip olunması adına zımpara işlemi yapılır.

MDF Aksesuar Çeşitleri Neler?

MDF aksesuar çeşitleri yaşam alanlarınızı şık ve estetik hale getirmek için farklı ürünlerden oluşuyor. Bu kapsamda MDF sayesinde çok özel görünüme sahip olan dekoratif ürünleri kullanabilirsiniz.

MDF Tablolar

MDF tablolar şıklığı ve zarafeti çok özel şekilde yaşam alanlarınızda kurabilmeniz için özel bir katkı sunuyor. Özel olarak tasarlanan bu tablolar diğer kanvas tablolara göre önemli farklılık taşıyor. MDF tablolar için en önemli nokta kanvas için uygun olmayan kesimlerin mümkün olmasıdır. Genel olarak kanvas tablolarda tuval üzerine baskı yapılmasına karşılık MDF tablolarda bizzat kesimin kendisi estetik görünüme sahip olmaktadır. Bu sayede de yaşam alanınıza ahşabın zarafeti çok özel şekilde uygulanabilir. Ayrıca ahşap görünümü sayesinde bu tablolar tüm odalarınız için zarif bir seçim olacaktır.

aw80106 1

Priz Çerçevesi

Ahşap priz çerçevesi çeşitleri yine özel kesimleri ile birlikte priz ve anahtar girişlerinde küçük ama etkili dokunuşlar sunarak yaşam alanlarınızı güzelleştiriyor. Çok farklı tasarımlarda sunulan ahşap priz çerçeveleri görünümleri ile birlikte pratik şekilde zarafet katmanıza yardımcı oluyor. Üstelik çocuk odalarından salonlara kadar her yerde kullanılacak tasarıma sahip olmaları da avantaj yaratıyor.

Bardak Altlığı

Ahşap bardak altlığı çeşitleri ile sofralarınıza zarafet katmak çok daha kolay oluyor. Normal koşullarda bardaktan kaynaklı olarak sıvının taban kısmına ulaşması hem kullanılan yüzeyi kirletecek hem de bardağın kullanımını zorlaştıracaktır. Ancak ahşap bardak altlıkları çok pratik şekilde bardaklarınızı kullanmanızı sağlar. Hafif ve dayanıklı olmaları sayesinde de uzun ömürlü kullanımlar için uygundur.

1 1

Mumluk Çeşitleri

Ahşap mumluk çeşitleri yaşam alanlarınıza otantik bir görünüm katmanız için idealdir. Mum zarafetini ahşap ile buluşturan tasarımlar bu sayede sadece aydınlanma bulmanız ile kalmaz, manevi açıdan da rahatlamanız için yardımcı olur. Dayanıklı ve hafif olmaları sayesinde de dilediğiniz her odada; banyo ve mutfak gibi alanlar dahil, kullanıma uygundur.

Duvar Saati Çeşitleri

Ahşap duvar saati çeşitleri özel görünümleri ile zamanın en iyi şekilde ölçülmesinde yardımcı olur. Küçük ve büyük boyutlarda bulunabilen ahşap duvar saatleri farklı desenlerde bulunmaktadır. Başka malzemeden yapılan saatlerde söz konusu tasarımları elde etmek çok zorken ahşabın yapısı itibariyle kübik tasarımlarda bulunan saatlere de ulaşabilirsiniz.

Ahşap veya MDF aksesuarlar yaşam alanlarınıza çok özel bir görünüm katarken aynı zamanda işlevsel yapılarıyla da birlikte uzun ömürlü ve bunula birlikte sağlıklı bir kullanım sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir