Genel

Ayna Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

aw00315 2

Ayna seçimi gerek evler gerekse de işyerleri için işlevsel kullanım açısından önem taşıyor. Ayna kullanımı sadece aksesuar olarak değil aynı zamanda sunduğu işlevsel özelliğinden önemli olduğundan seçim yaparken de belirli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Estetik ve işlevsel özellikleri günümüzde en iyi şekilde karşılayan MDF aynalar ile birlikte yaşam alanlarınızı en güzel hale getirebileceksiniz.

Başlıklar

Ayna Seçiminde Önemli Noktalar

Doğru ayna seçimi yapmak için öncelikle biçim, boyut ve tarzı göz önünde tutmak gerekiyor. Aynanın ölçüsü istenen etkiyi yaratmak için önemlidir. Bu bakımdan boyut açısından karar verilirken aynanın odak noktası mı veya vurgu mu olacağına karar verilmelidir. Kullanıldığı alanın mevcut tasarımını pekiştirmek için işlevsel özellik sunan aynalar, karşıt açıdan tamamen farklı bir model olarak da büyük bir etki yaratmak için kullanılabilir. Ancak bu noktada göz önünde tutulması gereken husus aynanın boyutu önemli olsa dahi stili asıl vurgulayan kısım dış yapısı, yani çerçeve kısmıdır.

Bu bakımdan da seçim yaparken şu etmenler göz önünde tutulmalıdır;

  • Uzun yatay ayna genişliğe, uzun ve dikey ayna ise yüksekliğe yapacağı vurgu ile dikkat çekecektir.
  • Kare veya dikdörtgen yapıda olan köşeli formlar kullanıldığında ise daha kısıtlı bir etki ortaya çıkar.
  • Aynanın odak noktası haline gelmesi adına duvara asılı olan orantısı ve büyüklüğü ön planda tutulmalıdır. Bu durumu özellikle geniş çerçeveler ile daha rahat şekilde sağlamak mümkündür.
  • Odada fon oluşması için de mekanın ölçüleri el verdiği oranda büyük aynalara yönelme yapılması gerekir. Bu bakımdan MDF ayna çeşitleri özellikle ince çerçeve yapıları ile ideal bir seçim olur.
  • Küçük ölçekli aynalar için ise noktasal ışık kaynaklarının yansıtılması, vurgunun artması ve ilginç objeleri de öne çıkarmak yararlı olacaktır. Söz konusu noktalar dengeli biçimde grup haline getirilerek dekoratif bir etki yaratacaktır.
  • Geleneksel tasarıma sahip olan yaşam alanları için ise özellikle ahşap tarzında olan aynalar çarpıcı kontrast yaratmak açısından iyi bir seçim olacaktır.

Ayna ile Simetriyi Yakalamak

Ayna seçimi için kullanılacağı oda önem taşıyor. Yatak başının her iki tarafına yerleştirilecek olan abajurların belirli açıdan bir simetriyi sağlaması adına aynısı ya da benzer modelin seçilmesi gerekir. Küçük odanın yatak başına da ayna asarak ışığı daha verimli şekilde kullanmak olanaklı olacaktır. Her iki tarafa eşit yükseklikte asacağınız aynalar ile mekan dekoratif bakımdan zengin hale gelecektir.

aw00310 1

Büyük yapıda olan aynaları da pencerenin tam karşısına konumlandırma yaparak mekana derinlik ve hacim kazandırmak olanaklı olacaktır. Bu sayede ayna doğal ışığı yansıtacak ve en üst düzeyde fayda sağlanacaktır. Fakat tercihiniz ince çerçeveli modellerden yana olursa çok daha etkili bir görünüm ortaya çıkar.

Özellikle mutfakta ayna kullanımı da doğru model seçildiğinde çok etkili sonuçlar vermeye yardımcı olur. Doğrudan ana yaşam alanına açılacak olan küçük bir mutfak söz konusu ise üst dolapların arasına karşı pencere tarafından gelecek olan ışığı görür şekilde asılacak küçük yapıdaki bir ayna mutfağın çalışma alanını aydınlık kılacak ve ferah hale getirecektir.

Bunun yanında mutfak için ayna seçiminde mutfak tasarımı ön planda titizlikle seçilmelidir. Eğer vintage yapıda bir stil söz konusu ise burada özellikle MDF ayna görünümü ile mükemmel uyum yaratacaktır. Beyaz mutfağa renkli çerçeveler ile de dikkat çekici hale getirmek olanaklı olur. Altın ya da gümüş varak çerçeveler de klasik mutfaklarda iyi duracaktır.

Yalın tasarıma sahip alanlarda ayna kullanımı için beyaz duvar rengi özellikle ahşap aynalar ile çok iyi bir uyum gösterir. Ahşabın beyaz tonları ile uyumu yaşam alanınızı estetik hale getirmek için önemli katkı sunacaktır. Aynanın alt kısmına küçük püsküller eklemek de aynanın etkisini daha iyi bir görünüme getirmeye yardımcı olur.

MDF aynalardan yana tercihinizi kullandığınızda alışılmış formların dışında olan aynaları kullanabilirsiniz. MDF’nin sağladığı esneklik ile birlikte çocuk odası gibi alanlar için de çocukların çok hoşuna gidecek figürlere duvarda ayna olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede hem alanın etkisi daha iyi şekilde artacak hem de çocuklar odalarında kendilerini daha iyi hissedecektir.

Ayna seçimi yaşam alanlarınızı daha güzel hale getirmek için MDF aynalar ile çok daha kolay ve etkili hale geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir