Genel

MDF Boyanır mı, MDF Boyama Nasıl Yapılır?

mdfboyama

MDF aksesuarlar görünümleri ile birlikte yaşam alanlarınıza özel bir etki bırakıyor. Genel olarak MDF’den üretilen aksesuarlar doğrudan kullanım için uygundur. Ancak bazı durumlarda yaşam alanınız ile daha fazla uyum yakalamak için tercih ettiğiniz MDF ürünlerini boyamak isteyebilirsiniz. Bu durumda tercih edeceğiniz renklere kolayca MDF’yi boyayabilirsiniz.

Başlıklar

MDF Boyanır mı?

MDF boyama yapılabilen bir malzemedir ve doğru boyanın seçilmesi ile ortaya son derece şık görünümler çıkar. MDF temel olarak ahşaptan yapılır ve bu yüzden ahşap boyama için geçerli olan kurallar MDF için de uygundur. Bu yöntem ile MDF’den yapılan mobilyalarınızdan aksesuarlara kadar geniş yelpazede boyama işlemi yapabilirsiniz.

MDF Nasıl Boyanır?

MDF boyama yapmak için öncelikle gerekli olan malzemelerin temin edilmesi gerekir. Boyamada kullanılacak olan malzemeler şu şekilde;

  • Farklı ebatlarda fırçalar,
  • İstenilen renkte akrilik boya, dilerseniz sprey alabilirsiniz
  • Kağıt ve sünger zımpara,
  • Boya karıştırma kabı,
  • Su kabı,
  • Vernik

Bu malzemeler ile boyama işlemine başlayabilirsiniz. Öncelikle MDF’nin yüzeyini zımpara ile pürüzsüz bir hale getirmelisiniz. MDF aksesuar çeşitleri temelde zımpara yapılmış olarak size ulaştırılır, bu yüzden MDF bardak altlığı veya MDF mumluk gibi aksesuarlar boyama yapacaksanız ilave zımpara yapmaya gerek yoktur.

Zımpara işlemi sonrasında ilk kat boya uygulamasına başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz renkteki akrilik boyanın bir kısmını palet ya da boya karıştırma kabına dökün. Su ile nemlendirilmiş olan fırçayı boyaya dikkatli şekilde daldırın ve fırçanın boyayı almasını bekleyin. Sonrasında ise boyanacak yüzeyi fırçayı ileri geri hareketler ile uygulayın. Kaliteli bir görünüm elde etmek için fırça vuruşlarına dikkat etmelisiniz. Her noktaya boyanın eşit şekilde dağılmasını sağlamalısınız.

mdfboyamak

Estetik açıdan güzel bir görünüm elde etmek için ilk kat boyanın kuruması sonrasında yeniden zımpara yapılması gerekiyor. Zımpara işlemi sonrasında yüzeyde kalmış olan tozları ise mutlaka kuru bir fırça yardımı ile süpürün. Aksi halde yeni kat boya tozları içine alacak ve bu da pütürlü bir görünüm yaratacaktır. İkinci zımpara uygulaması sonrasında boyama işlemini tekrarlayın.

Vernik aşamasına geçmeden önce ise yüzeyin iyi şekilde kuruması için malzemeyi havadar bir ortama bırakın. Vernik için ise fırça ile sürülen vernikleri kullanmalısınız. Ayrıca daha pratik kullanım için sprey vernik çeşitlerini de kullanabilirsiniz. Fırça ile yapılacak olan çok katlı vernik daha kalıcı bir görünüm verecektir. Ayrıca fırça verniği daha iyi yedireceği için parlak görünüm ortaya çıkacaktır. Verniği de sürdükten sonra boyama işlemi tamamlanıyor.

MDF Boyama Teknikleri Neler?

MDF boyama teknikleri işlemi kolay şekilde yapabilmenize olanak tanıyor. Geniş yüzeylerde fırça ile sürülebilecek akrilik boya tercih ediliyor olsa da MDF bardak altlığı gibi ürünleri boyamak için fırça kullanımı zor olabilir. Bu durumda boyanın eksiksiz şekilde uygulanabilmesi için sprey boya kullanabilirsiniz. Ayrıca düz bir zemin boyaması yapıyorsanız çeşitli asetatlar yardımı ile desenler de boya olarak malzemenin üzerine kolayca işlenebilecektir. Ponpon fırça olarak bilinen fırçaları kullanmanız da boyama işleminde özel desenlerin ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.

MDF boyama teknikleri arasında en sık kullanılan yöntemlerden birisi ise dekupaj yöntemidir. Peçete transfer tekniği olarak da bilinen bu yöntem özel tutkallar ile yüzeye yapıştırılmış olan dekupaj kağıdı ve peçetenin üzerindeki desenlerin yüzeye işlenmesini içermektedir.

Doku açısından fark yaratacak olan basit uygulamalar arasında ise sünger, poşet, eskitme, mum eritme gibi teknikler de yer alıyor. Kuru bir sünger veya buruşturulmuş haldeki poşet, boyaya değdirildikten sonra MDF üzerine sürülür ve boya desenli şekilde yüzeye işlenir. Bunu uygularken dikkat edilmesi gereken nokta ise sünger veya poşet üzerindeki fazla boyanın önce boş bir kağıt üzerinde denenerek alınmasıdır. Aksi halde yüzey bir anda çok fazla boyaya maruz kalacaktır. Bunun yanında tek renk uygulama için değil, ilk kat boyayı yaptıktan sonra sünger veya poşet tekniğini farklı bir renk ile denerseniz ortaya çok daha güzel görünüm çıkacaktır.

MDF aksesuar çeşitleri kendi renklerine sahip olmalarının yanında boyamaya da uygun olmaları ile birlikte yaşam alanlarınızı tam olarak istediğiniz gibi tasarlamanıza olanak veriyor. MDF’nin otantik yapısı zevkinizi yansıtan renkler ile birleştiğinde ortaya çok özel güzellikte aksesuarlar çıkarmayı başarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir